سی و یکمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد عالم عامل و فقیه نامدار مکتب اهلبیت ( علیهم السلام )، شیخ شمس الدین محمد بن مکی معروف به شهید اول برگزار میگردد.

▫️ این فقیه نامدار در سال هفتصد و سی و چهار هجری قمری در منطقه جبل عامل لبنان متولد شد، شيعيان اين خطه در جهاد و مبارزه ، استوارى و ثبات قدم در برابر دشمنان اسلام و بشريت و عشق و اخلاص نسبت به امير المومنين عليه السلام و فرزندان معصوم آن حضرت مشهورند.
تشيع مردم اين منطقه را بايد از وجود مقدس ابوذر غفارى ، صحابى با شهامت و عالى قدر پيامبر صلى الله عليه و آله اسلام دانست كه بذر تشيع را در دلهاى پاك و با استعداد آنان افشاند.

شهيد در مدت عمر كوتاه و با بركت خودش بيش از سى اثر در علوم و فنون مختلف مانند فقه ، اصول فقه ، كلام ، حديث ، ادبيات و شعر از خويش به جاى گذاشت.
آوازه دانش ، فضل و تقواى شهيد، از دمشق به سراسر جهان اسلام رسيد و به مثابه يگانه مرجع دين و بزرگترين فقيه شيعى مشهور گشت و پيوسته دانشمندان ، شيعيان و حاكمان گشت و پيوسته دانشمندان ، شيعيان و حاكمان شيعه با او در ارتباط بودند و ابراز علاقه و محبت مى كردند.

سلطان على بن مويد، آخرين زمامدار سربداران كه در سال ۷۶۶ ق . حكومت سربداران در خراسان را به عهده گرفت و به طور رسمى از شهيد دعوت كرد با تشريف فرمايى خويش به خراسان (مركز حكومت سربداران ) در ديار بارگاه ملكوتى امام هشتم على بن موسى الرضا عليه السلام منصب (( مرجعيت و زعامت )) را عهده دار شود تا مردم و شيعيان اين منطقه از وجود پرفيض فقيه و دانشمندان عصرشان استفاده كنند.

گرچه نامه اى كه شهید اول در خصوص جواب نامه حاكم سربداران داده است به موجب حوادث و اتفاقات تاريخى از بين رفته است ولى دعوت حاكم سربداران باعث شد كه شهيد كتاب ارزشمند (( اللمعه الدمشقيه )) را كه يك دوره فقه در احكام عملى اسلام است براى هدايت و راهنمايى شيعيان خراسانى در قلمرو حكومت سربداران بنويسد.

▪️ سرانجام در روز نهم جمادی الاول سال هفتصد و هشتاد و شش قمری ، شهید اول را در سن پنجاه و دو سالگی با سعایت و پرونده سازی و با پیش زمینه هایی از قساوت و عناد و جهل و به جرم دفاع از مکتب و عقاید تشیع به فتوایی که از دیگر قضات به ظاهر مسلمان گرفته بودند، در میدان قلعه دمشق با شمشیر کشتند و جسد شریفش را به دار آویختند و سنگباران کردند و بعد از جسد مطهرش را از دار پایین آورده و آتش زدند و خاکسترش‏را به باد دادند.

سلام بر او كه مظلوم زيست و مظلومانه به شهادت رسيد.
سلام بر فقه نگار نهضت سربداران ، كه به جرم همدردى با سربداران ، بدن مطهرش بر سر دار رفت.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار